preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Is two thirds the same as four sixths
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Can someone help with question 51 please I need to break it down
Which explains why Hawaii has a steady warm, moist climate? A. Several warm water ocean currents bring warm water to the islands. B. The high heat capacity of t
What's times what equals 116??
If 150g of sugar is used for 5 cakes How much is used for 7 cakes?:)
Is it easier to form a positive ion with an element that has a high ionization energy or element that has a low ionization energy? Explain.
Look below for question:
Which feature of the Roman Republic's government is also a feature of the United States' government? a Senate with 300 members appointed by the head of governme
what patterns are there in prime numbers