jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

give me 5 important facts about plagiarism
What's the first step to making a law?
-7(1+7n)=36-6n this is a very hard solving equations question I don't get HELP!!!
What does it mean to call someone a “Benedict Arnold”?
what is 7/10 simplified?
suppose you are testing how the number of battries affects bulb brightness. What heads would you use on this data table?
I'm offering  about 20 points for this! Rudyard Kipling wanted the reader to see the similarities between the animal characters in the Jungle Book and their “La
What profession grew substantially with women’s participation during the Civil War? A. banking B. nursing C. governing D. cooking
area of rectangle length 10 and 8 width 6 and 2
a place where land n sea meet