acidbvby
acidbvby acidbvby
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

3 candy bars cost $0.99. At this rate, how much do 5 candy bars cost?

Respuesta :

presleydrage
presleydrage presleydrage
  • 05-11-2020

Answer: $1.65

Step-by-step explanation:

you divide 0.99 by 3 and then multiply that by 5 to the 1.65 (example. 0.99/3= 99 * 5 = 1.65

Answer Link

Otras preguntas

please help me!!!!!!!!!!
Read the information below about the five pilars of Islam. Create a set of questions you could ask about each pillar of Islam. E.g What do Muslims do on a Pilgr
Is it the first one?
how are electric current and a circuit related?
The Wood Valley Dairy makes cheese to supply to stores in its area. The dairy can make 344 pounds of cheese per day (359 days per year), and the demand at area
An observer measures the angle from the ground to the top of a building from two different locations, The measurements are shown on the diagram. What is angle A
You place a chunk of naturally radioactive (it means not enriched for nuclear purposes) material on the not very exact scale and scale reads approximately 50 kg
t. What must the organisms that lived in the forest do to survive?
Fijese en las palabras viaje y llave y escoja la mejor descripcion. A. Ambas palabras son femeninas. B. Llave es masculina y viaje es femenina. C. Viaje es masc
Anything will help Biology