adrianawmooe
adrianawmooe adrianawmooe
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

the table shows the cost of apples, given the number of pounds purchased. Pounds (lb) Cost ($) 2 5.00 5 12.50 8 20.00 11 27.50 At this rate, what would be the cost of 20 lb of apples? Group of answer choices

Respuesta :

seanthedragon54559 seanthedragon54559
  • 02-11-2020

Answer:

50

Step-by-step explanation:

2.5 x 20 would be 50

Answer Link

Otras preguntas

Khloe goes out to lunch. The bill, before tax and tip, was $13.20. A sales tax of 4% was added on. Khloe tipped 12% on the amount after the sales tax was added.
why is the relative atomic mass of tellurium greater than the relative atomic mass of iodine?
Dans chaque cas réduire l'expression 2x-3+8-4x+x²
Use the data in the Stem & Leaf plot to answer the following questions. STEM LEAF 0|5 1|13 2|56 3|302 4|974 5|2 ​
What does The Bachelor give to the women he wants to stay on the show each week?
WHAT MASS OF A 7.00% HNO3 SOLUTION BY MASS CONTAINS 74 g OF HNO3?
Hi, could anyone help me asap please? Thank you
https://brainly.com/question/31367495
What are the step to solving this? Please explain step by step.
lisa borrows $18 000 over 5 years from the bank. The loan is charged at 8.4% p.a. simple interest. Find the total amount owing at the end of 5 years. (2 marks)