bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

I DON'T UNDERSTAND A THING THEY'RE SAYING!!!!!! SERIOUSLY BRAINIEST TO FIRST 2 CORRECT AnSWERs!!!!!
Which inequality is graphed below? 3x + 2y < –6 3x + 2y > –6 3x – 2y > 6 3x – 2y < 6
Which of these are tag words that can be used to show that you're about to include a direct quote in your research report? demands, grasped, yelled, wants accor
What is the approximate volume of the cone? Use 3.14 for pi
PLEASE HELP i dont know the answer for: Chose an equivalent ratio 15 cats to 20 dogs. choices: A. 4 to 5. B. 3 to 4. C. 3 to 5. D. 10 to 15.
In the diagram below, JK is similar to MNO. If segment Mn is 8 cm, segment Bo is 18 cm, segment OM is 20 cm, and segment JK is 22 cm, how long is segment LJ?
Which is the closest antonym for the word encourage? A protest MERE LEDER BEFREE GENERE B enjoy EN C cheer D excite Plz no links or you be reported pls no spa
Find the values of x and y.
Need this done now!!! Help!! Will be given brainliest !!! And points!
True or false pastoralism is one of subsistence agricultural?