taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Tomás se todas las mañanas.
please help me with this math question
What are the primary sources of city and county revenue? How does reliance on these sources impact annexation decisions? How do the revenue sources impact the e
A cash register has $10 and $50 dollars bills with total of $1080.there are 28 bills in total how many of each bills.
Solve, graph and give the solution in interval notation 3x+6<12
Please answer question now
What was the immediate reason that caused U.S. Secretary of State William Jennings Bryan to resign in June 1915? A. Jennings no longer believed in President Wil
Ralph records the time it takes for each of his classmates to run around the track one time. As he analyzes the data on a graph, he notices that his classmates’
Linda earned $13,500 in 3 months. What is her annual salary?
Determine the amount of paint required to cover a wall that is 11feet high and 15feet wide, if the wall has two rectangular windows (which are not to be painted