hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Which sample of HCl(aq) contains the greatest number of moles of solute particles? (1) 1.0 L of 2.0 M HCl(aq) (2) 2.0 L of 2.0 M HCl(aq) (3) 3.0 L of 0.50 M HCl
What is an old Chinese belief concerned with tadpoles?
A container holds a combination of dimes and nickels. There are 200 coins in all, and their total value is $16.30. The system of equations models this situation
Which prefix, when added to the root -cept-, creates a word meaning “to take or leave out”?
Which ordered pair is a solution for 4x - 3y = 6?
Giving into an aggressor in order to avoid a larger conflict
The people _____ arrived late had difficulty finding seats. which who
In some species of moths, large wings are dominant over small wings, and yellow wings are dominant over white wings. What percent of the offspring of two moths
how did put le lion rugit in past tense in french
Please help me ASAP! (8x-2y)+(3x-4y) A. 11x+8y B. 4x-y C. 11x-6y D. 5x+2y