Abigale2006 Abigale2006
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

One grade of tea costing $3.20 per pound is mixed with another grade costing $2 per pound to
make 20 lbs of a blend that will sell for $2.72 per pound. How much of the $2 tea is needed?

Respuesta :

amyahamilton84 amyahamilton84
  • 03-11-2020

Answer:

12 of $3.2 grade is needed

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Act 1: Using supporting details from the text, write four to five sentences that describe the exposition and conflict. Include strong adjectives to describe the
Isaac shuddered to think of it. (begin Isaac shuddered at......)​
An environmentalist would like to estimate the true mean weight of all cars. To do so, she selects a random sample of 30 cars and determines that the 90% confi
Pls Help me write a story on The second topic
Which graph represents a function?
Which equation in slope-intercept form represents a line that is parallel to y=-4x-5 and passes through the points (0,0)?
Helppp and explain!!!
Answer ? Hzhshsbhzgdhdhrhddhdhm
Which of the following is a benefit of dams? A. They impede fish migration and spawning B. They provide a source of energy C. They increase the sediment load
7 dollars is equivalent to what in dimes