wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1. Why is the Manhattan Project important?
Would you like to be the president of a country
How much state tax is withheld from $36,200 if the tax rate is 4%?
Write an expression for the sequence of operations described below. the product of the quotient of y and 7 and the sum of 4 and 9 Do not simplify any part of th
Mary has been locked out of her account after failing to correctly enter her password three times. As the system administrator, you need to unlock her account.
government revenue will increase if taxes are leved on --------- -perfectly elastic demand -unitary elastic demand -perfectly inelastic demand -fairly elastic d
Solve each equation. 1) -133 = 7(-3 + 4v)
A diamond ring was reduced from $999.99 to S789.99. Find the percent reduction in the price. Round the answer to the nearest tenth of a percent, if necessary. T
Help anyone can help me do this question,I will mark brainlest.​
31. Explain what the program does. Write out the output 20 PRINT "Hellooo00000000000, world!" 30 PRINT "I'm learning about commands in BASIC." 40 PRINT 'This te