jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation. 1 1 ²x+3-2x = 4+²x+5 4 If necessary: Combine Terms Apply properties: Add Multiply To start over: Subtract Reset Divide​
Please help me with all I will mark you brainly
25. Smoke and fog together give rise to: global warming smog ozone depletion acid rain
Right triangle abc is on a coordinate plane. segment ab is on the line y = 2 and is 6 units long. point c is on the line x = −3. if the area of δabc is 6 square
85 POINTS!!!!!! Describe the graph of y = -|x + 4| - 5. 9(For 85 points it should at least be a sentence or two)
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
Why does my screen keep showing R/34 pictures of boots the monkey? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
Determine which set of side measurements could be used to form a right triangle. 3, 11, 20 5, 9, 17 6, 7, 8 6, 8, 10
62. Triangle ABC has vertices as shown. What is the area of the triangle? A. √72 square units B. 12 square units C. √288 square units D. 24 square units A(1,4)