TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

Emanuel read 150 pages in 5 hours. how many pages would he read in 4 1/2 hours?
Find two consecutive numbers whose sum is 117
give two specific examples of how British mistreated the indigenous peoples of Australia
What should be the guiding factor for a designer when using colors in a garment?
Evaluate the expression, using the given value of the variable. 4 – 2x + 5x when x = 4 A. –24 B. –18 C. 16 D. 28
Find two consecutive numbers whose sum is 117
Ms. Velez will use x gray bricks and y red bricks to build a wall around her garden. Gray bricks cost $0.45 each and red bricks cost $0.58 each. She can spend u
what is 0.04 is 1/10 of
how do you say do you wanna fight me in French?
a Pontiac trans-am, initially at rest accelerates at a constant rate of 4.0 m/s squared for six seconds how fast will the car be traveling a T equals six second