alexlandoboss alexlandoboss
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs a baker $13 to make a small cake. He sells 7 small cakes for $280.How much more is the selling price of each cake than the cost?

Respuesta :

mjb720 mjb720
  • 15-11-2020

Answer:

$27 more

Step-by-step explanation:

280 ÷ 7 = 40

40 - 13 = 27

Answer Link
shinoyathomas shinoyathomas
  • 15-11-2020

Answer:

$189 baker cakes will be sold

Answer Link

Otras preguntas

In a local district math competition, three schools compete, and the winner advances to the state competition. After each round, only one-third of the schools r
3 |14-m| > 18 PLEASE HELPP
Steamed rice is an integral part of meals in southeast asia. thus, steamed rice is an example of a(n) _____ food of southeast asia. group of answer choices
50 points and brainlyest
if g(x)=(x-3) exponent 2, what is the value of g(-9)
A+9%,+$1,000+bond+matures+in+16+years,+pays+interest+semi-annually,+and+has+a+yield-to-maturity+of+9.68%.++what+is+the+current+market+price?
The________________ view of corporate social responsibility is that business should focus on making valuable contributions to society, not just making profits.
What is the price-sales ratio if the market price is $43.20 per share? (use end-of-year values)
How to verify that each given function is a solution of the differential equation?
Zara translates figure p to make figure q. If she translates figure q 4 units to right to make figure r where will figure r be located