amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

could you tell me what is sputnik?
what is a vortex? need some help
3)    Write an equation for a graph that is the set of points in the plane that are equidistant from the point  F(6,0) and the line x = -6.
factoring, x squared +x-6?
what are the 2 properties of enzymes that allow them to act as biological catalysts?
a map has a scale of 2 in : 25 mi. The map shows a highway is 31 inches long. how long is the actual highway?
what are the main sacred text of judaism
7 facts about water of southwest region
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
Estimate the value of 21*3.86/0.207 anyone knw the estimate for this?