americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
how do I solve x+2y=8
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
How many eights are there in 6 1/2
A 1700 kg 2006 Mustang GT can accelerate from rest to 100 km/h in a time of 5.0 s.  Determine the net amount of work that must be done on the car to cause this