bijq526 bijq526
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $6.00 for 4 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $24.00? Complete the explanation.

Respuesta :

jacksonstader895
jacksonstader895 jacksonstader895
  • 01-12-2020

Answer:

about 19 apples

Step-by-step explanation:

Answer Link
Kylehanks2004 Kylehanks2004
  • 01-12-2020

Answer:

51

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the nth term. 4, 9, 16, 25, 36
You are the manager of a local bank. Due to unstable financial conditions, savers are worried that your bank may fail. When they show up in large numbers to wit
Plzz help me Change to negative
I don't really understand how to do this if you could help please help asap, thank you
What is the literal meaning of " Lit up the world as I fell asleep."
..... please help me I don't understand this
If you had a triangle with side lengths of 4 and a scale factor of 3, what would be the new side lengths of the triangle?
What are some disadvantages of being a transgender women
How did the Leo Frank case result in the rise of the KKK and hate against Jews?
PLSSS HELPPPPP MEEEEE make ur own sentences using the word rapturous