abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Factor the sum or difference..... and then chose the correct answer from the options below.
15. Writing in paragraph form is called....A novelB. plotC. short storyD. prose​
what is the 8 worth in the number 203,810​
Great Britain would have a much cooler climate than it does if not for the
Please help me do this problem. 20 points to the first one that helps me with these 2. I am very desperate.
Is this positive or negative
upport Select the best answer for the question 9. Which scientist developed the theory of gravitation and used it to explain the orbits of celestial bodies? orm
Solve for x 4x - 2 > 6x + 8. Ox>-5 0x<-5 Ox>5 0x<5
How many pixels high is the image?
what was the greek civilization