xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

All animals don't have red blood because they are missing TALL MAL what? all animals have red blood! DOD hemoglobin platelets RED blood cells
A deep space probe travels in a straight line at a constant speed of over 16,000 m/s. Assuming there is no friction in space, if a loose part were released from
What is the mode for the following set of data? 2, 3, 7, 10, 11, 11, 12
6 to power 8 / 6 to power of 6 equals what does the slash mean. How do I calculate
Characterize the princess. In what ways is she similar to the king? What kind of love does she have for the young man? (The Lady or the Tiger)
Evaluate 1/2 t + 3/8 when t=1/4
Who is the narrator of the book twilight?
A map has a scale of 1 cm to 16 km. On a map, the distance between York and London is 23.1 cm. What is the real distance, in km, between York and London? km
Melbourne Company uses the perpetual inventory method. Melbourne purchased 600 units of inventory that cost $2.75 each. At a later date the company purchased an
15. Which of the following sources of pollution is currently considered the dominant source of carbon dioxide? (a) Cellular respiration (c) Combustion of fossi