tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP 15 POINTS 63m - 42 =
I shall ask again. Which of the following was NOT one of the more unfortunate aspects of the California Gold Rush? A. Some employers exploited the Native Ameri
What’s the answer to this question? Please help
A jar contains 5 blue marbles, 6 yellow marbles, and 4 green marbles. What is the probablity of randomly choosing a yellow marble, not replacing it, and then ch
Help me please! ASAP​
how does you body get energy? a)breaking down food molecules and building new molecules b)converting light energy to chemical energy c)converting water to nutri
Which of these are negative effects of global warming? Check all that apply. -Low-lying coastal areas may flood. -Cooler places may become more suitable for agr
"Hold your noise!" cried a terrible voice, as a man started up from among the graves at the side of the church porch. "Keep still, you little devil, or I'll cut
State the negation of the following statement: It is not raining.
25 Points! Show All Work! Image Attached!