caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this problem
Based on her interactions with other people, important events, and ideas of the time, which THREE WORDS best describe Audrey when she was nine years old? A. chi
A cylinder and its dimensions are shown. One equation for calculating the volume of a cylinder is V = Bh , where B represents the area of the base of the cylind
what is the molarity of a solution that contains 0.23 mol HCL in a 9.75 L solution
What equation could be used to identify the measure of angle a? complement of 52 Question 2 options: 52 + a = 180 52 + a = 90 52 - a = 90 52 - a = 180
Which states the central idea about the clothing ancient Greeks wore? It was always draped over the left shoulder. It was always the same for men, women, slave
This map shows the spread of Christianity. Which of these areas converted to Christianity by 600 CE? Choose four correct answers. Athens Rome Carthage London Co
Based on her interactions with other people, important events, and ideas of the time, which THREE WORDS best describe Audrey when she was nine years old? A. chi
What are alleles ? anybody knows
Secondary succession occurs in ecosystems withou soil