PunBob
PunBob PunBob
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Monday: 10 apples and 5 bananas
cost £4.20
Friday: 8 apples and 10 bananas
cost £5.40
Find the cost of each.

Respuesta :

DumDin DumDin
  • 03-12-2020

Answer:

An apple costs £0.25

A banana costs £0.34

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 12x−3y12x−3y when x=−14x=−14 and y=3 Help.
What was madame curry famous for
What products of glycolysis are used in cellular respiration?
When a 60-watt light bulb is connected to a 120-volt source the current in the light bulb is?
6. What are two stereotypes or myths regarding those living with HIV or AIDS?
Level of employment reached when there is no cyclical unemployment.
what variation would be considered an adaptation? explain
A person gets on a Ferris wheel at the starting point. The starting point is 15 feet off the ground. The Ferris wheel has a radius of 50 feet. What is the heigh
Mr. Best wants to plant 4 rows of tomato plants. Each row has 8 plants. He also wants to plant 3 rows of cucumber plants. Each row has 6 plants. Each tomato pla
sugarcane is an example of a plant that can be used to produce which kind of fuel