Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

find the range 5 15 10 20 15 10 15
Whats 3x-8=4 this is a multistep equation
Scenario: In the experiment shown, plant A received 50 mL of coke each day, plant B received 50 mL of juice, and plant C received 50 mL of water. Every day for
Kendall scored 3 times as many points as Abdul scored in a basketball game. Otis scored 5 more points than Abdul scored. The three players scored 45 points all
Hi I need help,how do you write 5,806 in scientific notation?
What number is greater than 271,680 but less than 276,108
List some of the benefits of listening to sad songs. Explain how these songs can help to lessen heartache. Include facts and details from the Article in your an
Translate "Él tiene ocho maestras" He has eight teachers He has eighteen teachers​
Anna's salary is four times Emily's salary. They decide to share the cost of a $120 gift card. Anna will contribute four times as much as Emily. How much does e
ILL GIVE YOU BRAINLIST !! Put the word to the definition