petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

By which name was William the Conqueror known in his native land? a) sir william of the round table b) king arthur c) king William of normandy d) sir gawain
Genghis khan united the mongols and built an empire by combining
160% of what number is 70
what is the best app to learn french on
Find the smallest positive integer which have the same number of positive factors as 2015 ?
HELPP FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST ANSWER!! Your local gas stations are having a price war. During the past 7 days they have lowered the price of regular gas by
Jeff’s par scores for five rounds of a golf game were 4, –3, 5, –3, and –4. What was his final score? –1 7 –19 19
How were the deep ravines and rock steps of the Alps formed? A. Thicker ice and faster flowing ice B. Slow ice melt due to low temperatures C. Thin layers of ic
can someone plz help me with this
Convert 3/20 to a percent.