cjoey0913 cjoey0913
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls answer my question thxxx
Oranges cost 21 cents each.
Alex buys x oranges and Bobbie buys (x+2) oranges.
The total cost of these oranges is $4.20.
Find the value of x.​

Respuesta :

snoopy72 snoopy72
  • 01-01-2021

Answer:

2x+2 times 21cents would equal 4.20. x=9

Answer Link

Otras preguntas

PELASE HELP ME QUICK?!!!!!!!!
Does lifting weights with your legs make your kicks stronger?
While correcting his math homework, a student notices his eraser is shaped like a parallelogram. He sketches it as parallelogram ABCD One of the four sides of t
How did D-Day change the course of the war in Europe?
construct a quadrilateral LION, Where LI = 5cm, IO=6 cm, ON = 7cm, NL = 3cm and LO = 9cm ​
Need help on this please!
So our tea set is really a three-piece social history of nineteenth-century Britain. It is also a lens through which historians such as Linda Colley can look at
which of the five great lakes could easily hold all of the water in the other four lakes combined
what is the range of -2,-1,0,1,3
Which of these would be an appropriate way to describe the concentration of orange candies? Check all that apply. the number of orange candies divided by total