brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Could someone please check my work? 1. The meaning of a poem is often *subjective*, since individual readers may have a different personal reaction to the work.
Over the yawning chimney hangs the fog
Sylvie bought 13 bagels and a container of cream cheese. Each bagel cost the same price. The cream cheese cost $2.95. Sylvie spent a total of $7.50. Write an a
A and B share the cost in a ratio of 3:2 . The cost is ?85; how much does A pay?
What is one example of a fiscal policy in the United states
8. The acceleration of an object is zero. Which best describes the possible motion of the object? The object is traveling at constant velocity or is slowing
By the end of his life, what had Christopher Columbus become ?
please help me find the surface area of these both
Read the sample thesis statement and answer the question: Dr. King lists examples of injustices toward African-Americans in his "Letter to Birmingham Jail" to
Read the sample thesis statement and answer the question: Dr. King lists examples of injustices toward African-Americans in his "Letter to Birmingham Jail" to