saiqamey saiqamey
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 12 litres of oil cost rs 4,800 .how much will 20 litres of oil cost

Respuesta :

geniuspotato
geniuspotato geniuspotato
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

here

cost of 12 liters oil = RS 4800

cost of 1liter oil =rs 4800 ÷ 12 = 400

now

cost of 20 liters will be 400×20=8000

Answer Link
itzzzjeni
itzzzjeni itzzzjeni
  • 03-01-2021
To find the answer u have to use unitary method , that is divide then multiply .so :

12l =rs4800
1L = 4800 \ 12 = 400

Therefore 20 L = 400 * 20
= 8000
Therefore 20 L OF OIL will cost rs 8000

Hope it helps u , pls mark as brainliest





Answer Link

Otras preguntas

A class of 40 students elected a class president. There were 12 votes for Candidate A, and 18 votes for Candidate B. The remaining students in the class d
20 points! Can someone do part A for me? I know how to do these questions I’m just a tad bit confused. :/
What are the first four terms of an arithmetic sequence if the common difference is 1.5 and the fist term Is 15?
Please help I will reward Brainly
plz someone help me
which expression has a value equal to 28/4
Graph the system of equations on your graph paper to answer the question. {y=x+2y=−x+8 What is the solution for this system of equations?
Suppose you wanted to stop eating fast food to cut down on excess fat and sodium. How might this benefit the environment as well?
1. Is C 2. In the graph of the inequality x-2y >= 4, which is a value for x on the boundary line and the x-axis? A. 4 B. -2 C. 2 D. -4 3. If x>=0 and y>
what does the narrator decide to tell her family when she returns home