mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Pls need help meeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!
How does Joshua Drake feel about a law that would limit working hours for children? How can you tell? List at least two pieces of evidence to support your answe
I need help with this!!!!plz wait until I attach the picture
What is the rule made by the government
The _______ method calculates an expenditure level for each category by multiplying an expenditure percentage times forecasted sales.
What is the root word for write
1) Alexandra has $200 invested in the stock market. Her broker predicts that this investment will grow by 3% every month. How much will her investment be worth
Please just help with the first qu ?!!!
If a bottle rotates through 270 degrees in 4 seconds,how many degrees does it rotate in half the time?
System of Inequalities Coloring Activity​