aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was an organization formed by Native Americans in an effort to encourage the return of Native American lands? a. The National Farm Worker
What is the selling price of a $12,543 boat if a $758 discount is given
a customer buys 17.01 in gas and requests one five dollor[$5] lottery ticket , two one dollar [$1] ticket , and one [$3] lottery ticket . he gives you two winni
What is the relationship between urban sprawl and the higher consumption of fuel?
Which of the following statements about John d. Rockefeller is most accurate? a. He invented the concept of vertical integration. b. He drilled the first oil we
What is 32% of 5 million?
Three of the following were true of the "Golden Age" of Spain during the 16th and early 17th centuries. Which was NOT? A. The Catholic Church was militantly su
A low trough is indicative of a serious depression. the start of a depression. a growing recession. the end of a recession.
Which of the following was NOT a reason for United States to look beyond its boundaries in the late nineteenth century? a. to sell surplus goods and procure raw
Which of the following type of radiation is represented by 0 over negative 1 e? A.alpha emission B.beta emission C.positron emission D.gamma rays