rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

After mrs.fisher lost 17% of her invetment, she had $10375 How much did she had initially?
Algebra 1. i just need help with understanding multiple step equations like...72+4-14d=36 ???? D=????
The thunderbolt bobsled team is training for Olympic Gold. During practice they start a run with a speed of 0.57 m/s, they complete the 1360 m run in 89.49 seco
The three stages in the development of a full tropical cyclone are formative, mature, and
what is the supplementary angle to 69 degrees
What would be the second step in simplifying the expression 4 2 ÷ (2 • 9) + 5?multiplydivideaddexponent
Which organic molecule is responsible for the insulation of internal organs against shock?
Algebra 1. i just need help with understanding multiple step equations like...72+4-14d=36 ???? D=????
How do brakes help an inline skater stop?
How do brakes help an inline skater stop?