bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

where did the portuguese language com from
mt. bona is 16,500 feet. what is the height of mt. bona rounded to the nearest ten thousand feet
3 times what equals 5
HELP!!!!! I need the answer!!!
Given the replacement set (2,3,4,5) solve 7x - 4 = 3x + 8
what theme does martin luther king, jr. develop in his nobel prize acceptance speech?
Nina wants to download games for her video game console. Older games cost 500points and new releases cost 2000 points. Nina has 20,000 points to use. The equati
what is 64,569 rounded off to the nearest thousand
Which of the following describes a mesomorph body type? Narrow shoulders and low body fat Short stature and round, prominent abdomen Tall stature and long, slen
make a list of three things you have to do to get ready for the party using tener que infinitive.