averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

my answer is c Which is an example of a structural adaptation of a lion? A. is protective over cubs B. is territorial over hunting grounds C. has strong leg
give the length in centimeters and millimeters. HELP !
The owner of a shop wants to mix cashews and pecans to make 8 kg of mixed nuts worth $7.25 per kg. If the price of cashews is $8.00 per kg and the price of peca
if you were going to represent the top view of the figure, state which boxes would be shaded
Which one of these excerpts from Mark Twain's Life on the Mississippi best shows that the story is told in first person? A. Ten minutes later the steamer is
Can you make money out of rocks or stone?
How do I do #6?? GEOMETRY
ABCD is a trapezium in which AB parallel DC ,DC=30cm and AB=50cm .If X and Y are respectively the mid point of AD and BC then prove that area(DCYX)=7/9 area(XYB
In the energy diagram, which number represents the activation energy of the forward reaction? A (1) B (2) C (3) D (4)
Help guys :(((((( please