p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

Modified multiple choice in a business letter, the inside address usually contains the addressee’s ____.
How does diction affect setting?
how are environmental issues related to scarcity and opportunity cost
True or false daltons atomic theory stated that matter is mostly empty space
Vreau si eu sa descriu o persoana in franceza folosind calitatile bune si rele Cat mai repede.Multumesc.
manny and emma are both competing in a long jump competition at their school. manny can jump two fifths of the distance that emma can jump. manny can jump 12 in
What animals live in photic zone?
what does m equal in 6m 3=2m-4/2
Which option was used to revise this ​sentence? She took her goggles and towel and is going swimming. ​She's going​ swimming, so she took her goggles and towel.
monophonic music uses how many voices?