jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the product (x-3)^2 in standard form. Show your work
A problem for equity contracts is a particular type of ________ called the ________ problem. moral hazard; principal-agent adverse selection; free-rider moral h
17. If the solubility of a gas is 10.5 g/L at 525 kPa pressure, what is the solubility of the gas when the pressure is 225 kPa? Show your work.
is sonic better than piranha plant
Do you think that the Mongols were a positive or negative force on history? Explain your answer.
I need ideas for a compare and contrast essay
What is a system of too much stress over a long period of time
98 POINTS PLEASE HELP
Which sentence describes someone who tarried? A) Marlene called a friend. B) Bill ran to catch the bus. C) Olivia yelled in happiness. D) Jim waited outside the
find 4/5 of 15 please!