aradicova aradicova
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ginny buys 7 magazines for 2.80 how much does 1 cost?
How much does do 5 magazine cost?

Respuesta :

Rachana05
Rachana05 Rachana05
  • 02-02-2021

Answer:

one costs 0.40 and 5 cost 2.00

Step-by-step explanation:

bc 2.80/7 = 0.40

0.40 times 5 = 2.00

Answer Link

Otras preguntas

How did Bradford initially view the Native Americans? Do you think that his first impressions were completely accurate?
Describe the factors of production required to deliver a service like education
Angelo earns $2,080 each month. His total deductions are 30% of his pay. How much is deducted from his pay each month?        A. $693.33   B. $69.33   C. $62.40
Which of the following has a value of 84? A. 32 B. 83 C. 4,096 D. 512
Among fields such as​ accounting, finance,​ marketing, and​ others, which has undergone the most change because of technology in the past 5​ years
Vanessa made 6 sandwiches for a party and cut them all into fourths. How many 1/4 sandwich pieces did she have?
The homeowners decide to extend the addition. the area with addition is now (x^2+12x-160)ft^2.by how many ft was the addition extended.
Early settlers didn't have grocery stores and pizza delivery. Give at least two examples of how settlers used their environments to help them survive
In france during the middle ages, the third estate, second estate, and first estate refer respectively to
From papyrus, the _______ made a type of paper. assyrians babylonians egyptians sumerians