Th1ccBoiSupr3m3 Th1ccBoiSupr3m3
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

a+b – (a - (a - a)); use a = = -5, and b = -6

Respuesta :

belgrad belgrad
  • 07-02-2021

Answer:

 a + b - ( a - ( a-a)) = - 6

Step-by-step explanation:

Explanation:-

Given that a =-5 and b=-6

Given expression

        a + b - ( a - ( a-a))

  =  -5 +(-6)) - ( -5 -(-5-(-5))

  = -5 -6 - (-5 -0)

 =  - 5 - 6 +5

= - 6

Final answer:-

 a + b - ( a - ( a-a)) = - 6

Answer Link

Otras preguntas

Where is the writing that uses indirect or disguised method in order to criticize
The area of rhombus is 35 square feet the length of one of the diagonals is 10 feet what is the length of the other diagonal
PLEASE HELP I don’t understand Please explain and answer
when buying lemonade mix , Cece spend $0.72 on a 6- ounce packet and $0.27 on a 3- ounce packet . Use unit rates to determine if each pair of rates is equivalen
The prize of a basketball glove is 8$more than half the price of spikes. The The love of cost $54. Solve the equation S\2+8=54 to find out how much that spikes
Which best describes the purpose of the imagery in the excerpt
What is a number that has a digit in the tenths place, hundredths place, or beyond
Sabre uses the LIFO method of valuing inventory. On October 31, they sold 175 shredders. Find the cost of goods sold. Enter your answer in currency format and r
Can someone please help ASAP will give brainliest
Hey i need help with this. 8 pencils cost $3.44. What is the unit rate for 1 pencil