Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

A ____________ reaction occurs when a substance is broken down into two or more simpler substances in a chemical reaction.
What language must muslims read their holy book?
The use of rhyme not only creates a sense of rhythm, but also serves to
It is important to show sportsmanship because it A. ensures you will win B. determines your scoring C. builds mutual respect D. creates better judgment from ref
Please help ASAP. Need it for homework
what is the total distance in yards to make 3 trips from the house to the store and back in one week 1 mile = 1760 yards
trevor earned $826 on an account bearing 2.6 percent interest for 7 years How much money did he invest? (p)
What are hieroglyphics?
Are viruses considered nonliving because they're are not made of protein
72/9 as a mixed number