Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this Spanish question please help
Read this stanza from walt whitman's poem "i hear america singing":the delicious singing of the mother, or of the young wife at work, or of the girl sewing or w
In the distant future, companies will be using technology that can replicate food. what will happen to the equilibrium wage and quantity of cooks
How long would it take for 1.50 mol of water at 100.0 ?c to be converted completely into steam if heat were added at a constant rate of 25.0 j/s ?
Is disease prevention by the government a pure public good or a private good? Explain
“He who trusts any man with supreme power gives it to a wild beast, for such his appetite sometimes makes him: passion influences those in power, even the best
Can someone please me on that one ? Thanks an advance ? Don't forget to show your work :)
Which industry in Texas makes up about $150 billion?
A student reader is making $8.20 per hour and gets a $0.94 raise. What is the percent increase? (Round to the nearest tenth of a percent.)
Find the find the sixth term of the sequence which has a first term of 5 and has a common ratio of 4.2