amayaaa amayaaa
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Four friends purchase 18.4 pounds of peaches. The peaches cost $1.75 per pound. The friends share the cost of the peaches equally. Enter the amount that each person pays.

Respuesta :

genesis3230
genesis3230 genesis3230
  • 01-11-2016
18.4 x 1.75 = $32.20
32.20 / 4 = $8.05
Answer each friend paid $8.05
Answer Link

Otras preguntas

please answer as (a;3) < example>
solve each triangle. Round your answers to the nearest tenth
PLEASE HELP ME! THANK YOUYour friend is going on vacation to South America. In 5 complete Spanish sentences tell him what transportation not to take. Be sure t
SOMEONE PLEASE HELP ASAP!! THANK YOU SO MUCH!!!
what was committees of correspondence
Use the cartoon below to answer the following question: This is a cartoon showing several personifications of different European nations. In the center, Otto v
What is the probability of drawing a 3 or a 4 or a heart from a deck of cards?
Find the percent change from 40 to 45
17.What happened as a result of the Articles of Confederation?
Oscar rides his skateboard 58 mile in 14 hour. How fast, in miles per hour, does he ride his skateboard?