renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

if 1 is a solution to g(x)=0 what I'd the other solution
why do living things store energy in lipids instead of in carbohydrate?
name one specific instance where science was or is being used to make decisions
Which sentence is correct? A. The observers up front were asked to set down so that the ones in the back could see. B. The observers up front were asked to sit
what role did the freedmen's bureau play in reconstruction?
By how many is 3/4 of 20 greater than 3/5 of 20
When is thermal equilibrium achieved between two identical objects? A. when one object is colder than the other B. when one objects is hotter than the other C.
Which sentence uses possessive personal pronouns correctly? A. In the fog, the sailboat lost it's way. B. Their project may not be finished on time. C. Ours tre
Which sentence uses correct punctuation? A-Dr. Anderson asked, “When is the awards ceremony going to begin”? B-Dr. Anderson asked “When is the awards ceremony g
Square with sides measuring 12 in. What is the perimeter and area?