moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

what significant events has Antigone experienced?
which shortcut key is used to insert a new slide in PowerPoint presentation​
Annie by 55.56 yd.³ of topsoil for $1.75 per cubic yard how much would Annie have paid?
On Wednesday 72% of the customers who bought gas at a gas station made additional purchases. There were 250 customers who bought gas How many of these 250 custo
What is Elie's job at Buna?
3\sqrt{3} + \sqrt{3}
I need help please. I cant find the answer to: Solve for x. -8x+10=-6x+6
Which is the correct Lewis structure for the carbonate anion, CO32-? Note, carbon has four valence elctrons and oxygen has six valence electrons.
the _________ abuts the lumen of the alimentary canal and consists of epithelium lemons propriety and muscular is mucosaa. submucosab. serosac. lamina propriad.
Why was the Battle of Saratoga such a key to American success in the Revolutionary War? a) It secured foreign support for the American cause b) It marked the ca