moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apple costs $2.55.at this rate how much would 8 apple cost?

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 01-11-2016
12=2.55 how about 8
8 x 2.55 divided by 12=$1.7
Answer Link

Otras preguntas

Explain why the graph y < X cannot lie in quadrant II
Jana has a rectangular sheet of cardboard that measures 10 inches by 18 inches. What is the maximum number of 3-inch by 3-inch squares that she can cut from thi
Today, the economies of the Pacific Islands rely heavily on which of the following needs? A. sheep, because wool supports the economy B. importing raw materials
Which sentence contains a plural verb? a. Tommy the Clown, leader of the dancers, hopes the high-energy dance style will provide Los Angeles’ South Central you
What energy transformations take place before digestion
what is value of digit 4 in 1.848 meters in decimal and fraction
How is diffusion related to smelling the odor of a skunk that is far away
Caliph (or khalifa) literally means religious lawyer. warrior. judge. successor. prophet.
C6H12O6 + O2 → 6 CO2 + 6 H2O ΔG = –686 kcal/mol This reaction represents cellular respiration. What happens to the energy released from glucose during this reac
what is ten times as much as 0.1