ushnebebebdbbe929020 ushnebebebdbbe929020
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Explain your answer !!
Have a nice day

Will give braisnlt

Explain your answer Have a nice day Will give braisnlt class=

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 08-02-2021

Answer:

The price of hot dog is $2.5 and that of a pretzel is $1.25.

Step-by-step explanation:

Let the cost of hotdogs be x and that of pretzels be x.

So,

4x+3y = 13.75 ...(1)

and

2x+5y = 11.25 ...(2)

Multiply equation (2) by 2.

4x+10y = 22.5 ...(3)

Subtract equation (1) from (3).

4x+10y-(4x+3y) = 22.5-13.75

4x+10y-4x-3y = 8.75

7y = 8.75

y = 1.25

Put the value of y in equation (1).

4x+3(1.25) = 13.75

4x+3.75 = 13.75

4x = 13.75-3.75

4x = 10

x = 2.5

So, the price of hot dog is $2.5 and that of a pretzel is $1.25.

Answer Link

Otras preguntas

What started the peasants revolt of 1524-1525
Scale drawings always enlarge the original object. True or false
Please help me ,,.......
NEED HELP NOW 25 POINTS WILL MARK BRAINLIEST ANSWER 1 PHOTO BELOW!
how did the roman conquest of jerusalem by titus contribute to the growth of diasporic communities?
What is produced when constantly changing electric and magnetic fields cause electrically charged particles to vibrate or accelerate?
Can you run for president if you were not born in the us
Para expulsar el disquete, empujo el ___________________.
Which of the following careers might be found in the construction pathway related to Architecture and Construction?
Dan's Clam restaurant sold 45 liters of lemonade. If it sold the same amount each hour for 9 hours how many liters of lemonade did Dan's Clams sell reach hour?