Keshae32 Keshae32
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 8.2 pounds of bananas at a price of $2.46 per pound?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 03-02-2021

Answer:

$19.99

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

8.2 lb = (16 x 8) +2= 130

[tex]\frac{16}{2.46} =\frac{1}{x}[/tex]  ---> x = $0.154 per oz

0.154 x 130 =  $19.99

Answer Link
ashlynbrownyard96 ashlynbrownyard96
  • 03-02-2021
the answer is $20.17
Answer Link

Otras preguntas

find the new amount given the original amount and the percent of change .$9; 10% increase
Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8
How do rain and snow remove particles from the atmosphere
What is the greatest possible whole number remainder if you divide any number by 23?
In which sentence do the capitalized words represent a prepositional phrase? A. The Maxi Deli is AROUND THE CORNER. B. The conductor CALLED OUT, "All aboard!" C
30% of a number is 120 what is 75% of the number A:90 B:300 C:27 D:48
Which of the following statements about vocabulary building is not correct? A. Reading on a daily basis is very important for building your vocabulary. B. Pronu
The scale of a map is 1 inch equals 500 miles city A 650 miles from city C how far is it to distance on the map
what is 54÷6+2×(8-3×4)? show work
what is the fraction and decimal if 3/10?