juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What effect does the following line have on the poem? the wheat waved and wilted under the wind a. It creates a sense of being stuck in a box. b. It imitates t
The data showed that there was no significant difference in healing times between the two groups, so the researcher concluded that calcium intake has no effect
The nation's largest railroad center was located in: Cincinnati Kansas City Chicago New York
what do you call the curved, upper surface of water that commonly appears when using a graduated cylinder?. Describe what causes this?.
name the three constitutional qualifications to be a member of the US senate???
During the Age of Absolutism (1600s and 1700s). European monarchies sought to a. Increase human rights for their citizensThis answer is incorrect. b. Encourage
Which country DOES NOT lie along the Ring of Fire? A. Japan B. the Philippines C. Indonesia D. Burma
do change that cannot be easily reversed such as burning observe the law of conservation of mass
Where did the Black Death originate? A. western Europe B. the Americas C. Africa D. Southwest China
Triangle DEF is similar to triangle FGH. Both are right triangles. Which statements about the two triangles must be true? Choose all answers that are correct.