BreanaBrown1
BreanaBrown1 BreanaBrown1
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a go-kart park, you can pay $6 for admission and $4 for each ride, or you can buy an all-day pass for $25, which includes admission and unlimited rides. How many times would you have to ride the go-karts so that buying an all-day pass is a better value than paying for each ride?

Respuesta :

jasspooh81 jasspooh81
  • 04-02-2021
$45 value than paying fir each ride!
Answer Link

Otras preguntas

A 9,000-gallon silo of wheat is being drained at a rate of 500 gallons per hour. A 7,000-gallon silo of wheat is being filled at a rate of 500 gallons per hour.
what purpose do candles have in the day of the dead
Molality is a way to express the concentration of a solution that represents the number of moles of solute per kilogram of solvent. How does molality of a sucro
how many milligrams of nicotine does a cigarette have
PLS HELP ME THIS IS HARD
find the inverse of each of the following in their graph in the same coordinate plane. a)f(x)x²​
True or False Uruguay has one of Latin America's highest adult literacy rates.
Using trig ratios to find the missing side or angle of a right triangle
Simplifica: - 17 - 13
In "Do Not Go Gentle Into That Good Night," the words "dying light" provide a metaphor for death. True or false?