Seudónimo Seudónimo
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

the cupcakey sells a half-dozen donuts for $16.50. Write a rate to determine the cost per cupcake.

Respuesta :

Brainliest Brainliest
  • 03-11-2016
Half dozen=6 16.50/6 =2.75 2.75$ per cupcake
Answer Link

Otras preguntas

Question 1.1. What is the role of the film editor? (Points : 1) To instruct the actors in the film To cut and reassemble the film in a logical or
Which of these characteristics is common to metaphysical poetry? A. use of wit B. nature imagery C. classical allusions D. use of heroic couplets E. reference t
Shale is a clastic rock, meaning that it forms when ________________ are squeezed or cemented together (or both).
What causes bumps on the back of your tongue?
Why doesn't Odysseus clasp Nausicaa's knees?
What are two conductive materials separated by an insulator,and used to store electric potential energy?
What are some interesting facts about Monarch Butterflies?
Which best reflects the central message of “The Second Coming”?
Read the following sentences and answer the question that follows: All at once, pandemonium broke loose. ______________ the marching band came around the corner
The involvement of the United States in the Korean War illustrates which of the following choices? the concept of mutually assured destruction the policy of bri