ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

n the kitchen cupboard, there are three jars containing different items. sugar is to the right of rice and the flour is to the right of the sugar. which one is
which best-selling book, written by angela duckworth, explains how success can be achieved by a combination of passion and persistence?
Show that the equation 1/60 = 2x+50/x(x+50) is equivalent to x²-70x-3,000 = 0 for all values of x not equal to 0 or -50. Explain each step as you rewrite the or
90- We always get up early. (are used to)​
FREE POINT'S FREE POINT'S FREE POINT'S
Which expression is equivalent to the expression represented by the verbal phrase? 25% of the quantity of 208 plus n A. n + 5,200 B. 25n + 5,200 C. n + 52 D
Due to the ________ expansion of information technology coupled with the need for improved competitiveness in business, there has been an increase in the use of
How do genes, chromosomes, and dna function in reproduction?
a racing car has a mass of 1910 kg. the acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . what is its kinetic energy if it has a speed of 109 km/h? answer in units of j
2 Find the area of the quadrilateral below. Give your answer in cm² and give any decimal answers to 1 d.p.