avaterilli2009
avaterilli2009 avaterilli2009
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

4 pounds of tomatoes cost $8. How many pounds of tomatoes can you get with
$14?

Respuesta :

saraeliz07 saraeliz07
  • 12-02-2021

Answer:

7 pounds

Step-by-step explanation:

8 divided by 4 is 2 so $2 per pound

14 divided by 2 is 7 so therefore it would be 7 pounds

I had the wrong answer before sry haha

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the sum of the first 20 terms of the series.a. Series summationb. Arithmetic seriesc. Term calculationd. Sum calculation
En que unidades se puede medir el volumen
Create a chart that identifies the positions of the North and the South on an issue or trend covered in this lesson.
Where were most Japanese Americans in Washington first sent before they were relocated? A. Camp Minidoka in Idaho B. Tule Lake in California C. Camp Harmony at
Where can you find preformatted themes to scroll through in Excel? A) Page Layout -> Theme -> Colors B) Home -> Styles -> Themes C) View -> Forma
All math classes are easy. This class is not an easy class. This class is not a math class. Is this argument valid or invalid?a) Validb) Invalid
Which of the following traits is encoded in your DNA
The variable Q represents a positive integer. Does 3(5q+9)+5q represent a number that is greater, less than, or equal to 4(5q+6)
What is the amount of sucrose that needs to be added to 500 g of water in order to raise its boiling point to 100°C?
If waves with a wavelength of 2.0 m pass through an opening of 4.0 m in a breakwater barrier, will diffraction be noticeable? a) Yes b) No c) Depends on the amp