ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

Which part of the Constitution is the basis for this diagram? The federal government has the power to organize armed forces. The federal government can order a
The universe is made up of billions of galaxies, and each galaxy is made up of billions of stars. Is it possible to see any of these galaxies with the naked eye
Mai bought a soccer ball and 2 pairs of shorts. how much will she pay for everything including tax? what information will you need in order to solve this proble
How does Kennedy use rhetoric to advise his purpose
Which three current European countries were once satetellite states under soviet control?
Dug is a product of the Digby company. Digby's sales forecast for Dug is 2069 units. Digby wants to have an extra 10% of units on hand above and beyond their fo
Which answers arr showing a Reflection?​
What’s the area of this shape
A smaller square is cut from a square board. The smaller square has a side length of approximately 14 feet. What is the approximate area (shaded region of the r
Plz need help!!!!!!!!!!!