kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

explain russian revolution?​
I have 5 hungry brothers eating 192 pieces of candy every minute, how many pieces of candy will they have eaten in an hour?
if x-13=1,then=14 is equality or congruence
6. Land with different territories under a single rule A. City-state B. Empire. loos C. Civilization D. City
How does weathering, erosion, and deposition build up or destroy parts of the sahara desert? answer right for branilest
what is the acceleration of a 5 kg box if 20 N of force is applied to it?
Which expressions are equivalent to (13x−4x−53x)−(−13x−3) ? Select all correct expressions. −3+5x 2x−3+3x −5x+3 −2x+3−3x
At a hot dog stand, they serve regular and foot long hot dogs at a ratio of 5 to 3. Based on this ratio, how many foot long hot dogs will be served if there are
Simplifica: - 17 - 13
How many of the following relations are functions ?