Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the developing world’s most common cause of preventable brain damage and impaired psychomotor development? a. vitamin A deficiency b.
Boone fitnes sells gym passes in packs of 14. A competing gym, sells gym passes in sets of 20. If both sold the same number of passes last month, what is the s
how do you multiply fractions with different denominators
At orange grove oranges are packed in small boxes that can hold 50 oranges on Monday the amount of oranges picked filled 80 boxes Howe many oranges were pi
What is the difference between similar and congruent
Exit Which of the following is NOT an element of nationalism? A. a common history and culture B. a strong sense of patriotism C. a common language D. an openne
Which best describes the trends in electronegativity on the periodic table?
Stalin signed a nonaggression pact with Germany because a. he wanted to protect eastern Europe. b. he and Hitler wanted to divide up eastern Europe. c. he hoped
26 divided by 3 draw a quick picture to help
the average cost per month of a 2- bedroom apartment in Graysonwas $625 last year. This year , the average cost is $650.What is the percent of increase from las